ROK SZKOLNY 2019 / 2020

Uroczyste obchody Święta Odzyskania Niepodległości - 12.11.2019r.

„To były polskie dzieci, ufne, radosne, spokojne,
a wróg w dziecięcym ich życiu rozpętał okrutną wojnę”.

W dniu 12.11.2019r. w Szkole Podstawowej w Kamieniu odbyła się uroczystości poświęconej 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. 11 Listopada to symboliczna data zwracająca nasze myśli ku miłości ojczyzny, walce o wolność, wierze i zwycięstwie. Akademię tą zaszczycili: Wójt Gminy Łaziska Pan Karol Grzęda i świadkowie tamtych wydarzeń Pani Rozalia Stolarek, Pani Zofia Fota, Państwo Ewa i Ignacy Piątkowie. Oddając cześć symbolom narodowym, okazujemy szacunek wszystkim Polakom, tym, którzy odeszli i tym, którzy żyją obecnie.

Cisi bohaterowie tamtych wydarzeń, podzielili się wspomnieniami w tamtych lat. Uczniowie usłyszeli z ust świadków, jak wyglądała obrona mostu na Wiśle i wojna na terenie gminy. Wspomnienia te były cennym dokumentem pamięci o ludziach i wydarzeniach. A naszym obowiązkiem jest kultywowanie tej pamięci i przekazywanie jej młodym pokoleniom.

Zwieńczeniem uroczystości był symboliczny marsz niepodległościowy i zapalenie znicza na grobie Andrzeja Siudy i trzech nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie mostu na Wiśle. Idąc w pochodzie, trzymając w ręku symbole biało – czerwone, społeczność uczniowska wraz z wychowawcami Szkoły Podstawowej w Kamieniu uczciła pamięć tych, którzy polegli w walce o wolną ojczyznę.

Uroczystość ta stanowiła mały wkład w dzieło „ocalenia od zapomnienia” tak ważnych wydarzeń i ludzi, o których za mało wiemy i za mało pamiętamy .
Część artystyczną przygotowały pani Anny Chmiel i pani Katarzyny Głogowskiej.

Do góry